Назва: Визначні дерева рідного краю
Розмір: 15,7 Мб
Формат: PDF

Завантажити
Короткий опис:
Шелегеда В.І. Визначні дерева рідного краю. -  Запоріжжя: КЗ «Центр туризму» ЗОР, 2019 – 70 с., іл.

Навчально-методичний посібник підготовлений відповідно до тематичного розділу «Природа малої Батьківщини» програми «Край, в якому я живу», початковий рівень навчання для гуртків усіх напрямків краєзнавства (Наказ Департаменту ОіН Запорізької ОДА від 03.09.2018 № 506 р.), розділу «Природа рідного краю. Лісові екосистеми у степовій зоні» програми «Екологічне краєзнавство», основний рівень навчання (Лист ІМЗО від 06.06.2018 № 22.1/12-Г-306) та міжвідомчої обласної програми «Ліси Запорізької області» (наказ Департаменту ОіН Запорізької ОДА від 20.11.2018 № 679/51).
Посібник містить матеріали для аудиторних та практичних занять деяких положень вказаних тематичних розділів, які розкриваються через конкретні приклади. Запропонована у посібнику система вправ підібрана відповідно до вимог програм з метою забезпечення високого рівня сформованості екологічної свідомості, відповідних компетентностей учнів, спирається на застосування проектних технологій, що є головною особливістю даного посібника. В рамках навчального процесу передбачається виконання навчальних і дослідницьких експедиційних проектів: «Дерева біля школи», «Визначні та вікові дерева рідного краю».
Посібник розрахований на педагогів, викладачів загальноосвітніх і позашкільних закладів освіти, які здійснюють освітньо-розвивальну та виховну роботу з дітьми та учнівською молоддю в системі туристсько-краєзнавчого напряму позашкільної освіти України (екологічний профіль).

Назва: Польовий щоденник юного дослідника лісу. Навчальний посібник
Розмір: 6 Мб
Формат: PDF

Короткий опис:
Шелегеда В.І., Шелегеда О.Р. Польовий щоденник юного дослідника лісу. Навчальний посібник. – Запоріжжя: КЗ «Центр туризму» ЗОР, 2019. - 51 с.

Пропонований навчальний посібник є складовою частиною туристсько-краєзнавчої міжвідомчої програми «Ліси Запорізького краю», започаткованої Департаментом освіти і науки Запорізької облдержадміністрації, Запорізьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства та комунальним закладом «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради, спрямованої на розвиток творчих здібностей дітей і учнівської молоді з екологічного краєзнавства, виховання любові та дбайливого ставлення до природної спадщини Запорізького краю, заохочення дітей, їх сімей, педагогічної та
природоохоронної громадськості до спільної творчої співпраці з екологічним і природоохоронним спрямуванням.
Головне завдання Щоденника – познайомити юних туристів-краєзнавців з формами і методами дослідження лісових екосистем рідного краю, залучити до пошуково-дослідної та природоохоронної діяльності з вивчення, охорони й опіки над лісовими насадженнями Запорізької області.
Їх наставники, і перш за все вчителі, педагоги позашкільних закладів освіти, знайдуть у Щоденнику додатковий матеріал для проведення занять з природознавчих дисциплін, організації пошукової та природоохоронної роботи учнів.
Щоденник складається з 4 навчальних тем, кожна з яких включає майстер-клас щодо оволодіння учнями запропонованих методів дослідження та фіксації зібраної інформації. А також пошуковий міні-проект (експедиція або екскурсія) з вивчення лісового фітоценозу за темою навчального блоку, який передбачає творче використання набутих знань і вмінь з вирішення реальної життєвої проблеми.
Щоденник орієнтований на юних дослідників віком від 12 до 17 років.

Назва: Визначні дерева Запорізького краю
Розмір: 36 Мб
Формат: PDF

Короткий опис:
Шелегеда В. І. Визначні дерева Запорізького краю – Запоріжжя: “Видавничий будинок “Кераміст”, 2020.– 272 с., іл.

У книзі в живій і захоплюючій формі розповідається про найстаріші, найкрасивіші і меморіальні дерева Запорізького краю, що знайдені й описані учасниками обласної міжвідомчої програми «Ліси Запорізького краю» протягом 2019-2020 років.
Автор знайомить з особливостями їх будови і життя, з історичними подіями, які вирували у місці їх зростання, народними легендами, героями яких стали вікові дерева. Розповідає про приуроченість до різних ландшафтів півдня України, про людей, які зберегли унікальні пам’ятки природи й історії для прийдешніх поколінь, про можливі заходи з їх охорони.
Книга добре ілюстрована фотографіями. Її матеріали допоможуть мешканцям Запорожжя, інших регіонів України розпізнавати, провести спостереження та зрозуміти дивовижний і прекрасний світ живої природи Запорізького краю.
Для широкого кола читачів. Особлива корисною й цікавою книга буде для вчителів, учнівської та студентської молоді.

Назва: Польовий щоденник юного дослідника лісу. Частина ІІ. Навчальний посібник
Розмір: 5,6 Мб
Формат: PDF

Короткий опис:
Шелегеда В.І. Польовий щоденник юного дослідника лісу. Частина ІІ. Навчальний посібник. – Запоріжжя: КЗ «Центр туризму» ЗОР, 2021. - 59 с., іл.

Посібник є складовою частиною обласної туристсько-краєзнавчої програми для учнівської молоді «Ліси Запорізького краю», спрямованої на розвиток  творчих здібностей учнівської молоді з вивчення, збереження і примноження лісових насаджень рідного краю.

Щоденник складається з 5 навчальних тем, кожна з яких включає майстер-клас щодо оволодіння учнями запропонованих методів дослідження та фіксації зібраної інформації. А також пошуковий міні-проект (експедиція, екскурсія або робота з ГІС технологіями) з вивчення лісового фітоценозу за темою навчального блоку, який передбачає творче використання набутих знань і вмінь з вирішення реальної життєвої проблеми.

Посібник орієнтований на юних дослідників віком від 12 до 17 років., а також на педагогів, які здійснюють пошуково-дослідницьку роботу з дітьми та учнівською молоддю в системі туристсько-краєзнавчого (екологічний профіль) напряму позашкільної освіти України.

 

Назва: Лісові екосистеми рідного краю. Частина І. Навчальний посібник
Розмір: 11 Мб
Формат: PDF

Короткий опис:
Шелегеда В.І. Лісові екосистеми рідного краю. Частина І. Навчальний посібник. – Запоріжжя: КЗ «Центр туризму» ЗОР, 2022. –  220 с., іл.

У посібнику представлена система з 24 занять і вправ, спрямованих на забезпечення високого рівня сформованості знань, умінь,  навичок учнів, отримання відповідного досвіду за навчальним модулем  «Лісові екосистеми у степовій зоні. Загальне поняття про лісовий фітоценоз» типової освітньої програми «Екологічне краєзнавство: основний рівень» (автор Шелегеда В.І.). Значна увага приділяється розвитку творчих здібностей дітей та учнівської молоді  засобами пошуково-дослідницької і проєктної діяльності, що є головною особливістю даного посібника.

Посібник розрахований на педагогів, викладачів загальноосвітніх і позашкільних закладів освіти, які здійснюють освітньо-розвивальну та виховну роботу з дітьми та учнівською молоддю в системі туристсько-краєзнавчого (екологічний профіль) напряму позашкільної освіти України.

Назва: Як живе дерево. Навчально-методичний посібник
Розмір: 11,9 Мб
Формат: PDF

Короткий опис:
Шелегеда В. І. Як живе дерево. Навчально-методичний посібник – Запоріжжя: КЗ "Центр туризму" ЗОР, 2023.– 148 с., іл.

У посібнику представлена система з 21 заняття і вправ, спрямованих на забезпечення високого рівня сформованості знань, умінь,  навичок учнів, отримання відповідного досвіду за навчальним модулем  «Як живе дерево»» модельної освітньої програми «Край, в якому я живу: початковий рівень» (автор Шелегеда В.І.). Значна увага приділяється розвитку творчих здібностей дітей та учнівської молоді  засобами пошуково-дослідницької і проєктної діяльності, що є головною особливістю даного посібника.

Посібник розрахований на педагогів, викладачів загальноосвітніх і позашкільних закладів освіти, які здійснюють освітньо-розвивальну та виховну роботу з дітьми та учнівською молоддю в системі туристсько-краєзнавчого напряму позашкільної освіти України (екологічний профіль).

   

Матеріали онлайн семінару «Вивчення і збереження з учнями лісових екосистем, вікових і меморіальних дерев» (24.03.2021)

Презентації

Е. Аюбова «Рекомендації з вивчення з учнями у польових умовах птахів лісових екосистем»
С. Гришко «Рекомендації з проведення спостережень і досліджень з учнями впливу лісу на довкілля»
І. Приступа  «Актуальні проблеми лісорозведення у степовій зоні: стан, проблеми, перспективи, процеси інтеграції до Європи»
С. Яковлева-Носарь «Дослідження дендрофлори байрачних лісів острова Хортиця»
Т. Крижановська "Обласна природоохоронна акція "Посади своє дерево та збережи його 2021"
В. Шелегеда «Ліси Запорізького краю – підсумки роботи за 2020 рік»
В. Шелегеда «Пошуково-дослідницька експедиційна програма «Лісові екосистеми рідного краю»
Творче завдання "Мій наметовий табір"